poniedziałek, 9 stycznia 2012

" Przypadek "

Czy istnieją przypadki?
 Owszem ale tylko dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie są odpowiedzialni za własne życie.

Dzieci nie mają obowiązku bycia odpowiedzialnymi za własne życie, ponieważ to na dorosłych
spoczywa obowiązek nauczenia ich odpowiedzialności. Oczywistym jest fakt, że skoro rodzice
nie potrafią być odpowiedzialni to ich dzieci też nie będą tego umiały.
Co by się stało gdybyś wziął na siebie odpowiedzialność za własne życie? Coś strasznego, bo nie miałbyś kogo obwiniać.
Większość dorosłych zachowuje się jak dziecko : zamiast powiedzieć "rozbiłem szklankę" mówi "rozbiła mi się szklanka" albo co gorsza krzyczy " kto postawił tutaj tą szklankę?" Jeśli  w podobnych sytuacjach reaguje w taki sposób to z pewnością nie osobą odpowiedzialną za własne życie. Przecież szklanka
sama się nie rozbiła, nie rozbił jej też ten kto ją tam postawił.
Zastanów się przez chwilę czy dobrze jest narzekać na swój " zły los " obwiniając innych o swoje niepowodzenia? Może jednak lepiej świadomie tworzyć swoją rzeczywistość? Decyzja oczywiście należy do Ciebie. Jeśli jednak zdecydujesz się być odpowiedzialnym za swoje życie to pamiętaj o dwóch sprawach.
po pierwsze jeśli już powie się "A" trzeba powiedzieć "B"-jeśli podejmiesz taką decyzję to nie wycofuj się z niej pod żadnym pozorem. Po drugie pozytywne zmiany nie przychodzą same i trzeba się nad nimi zwykle napracować by mogły być stałym elementem życia-nie rezygnuj jeśli przez jakiś czas nie będzie Ci się to udawało. Czynność lub zdanie powtórzone 100 razy staje się nawykiem. Zacznij więc od tego by nie mówić "szklanka się rozbiła". Naucz się mówić "rozbiłem szklankę"

4 komentarze:

 1. Joasiu. Swięte słowa. Żyjemy w czasach kiedy każdy stara się zwalić winę na kogoś innego. Politycy jednej kadencji zwalają winę na polityków kadencji poprzedniej. Rodzice przypisują swoje kleski wychowawcze szkole. Szkoła tłumaczy głupotę uczniów brakiem współpracy z rodzicami. Dzieci tłumaczą swoje nałogi brakiem wzorców. Kiedy nauczymy się mowić " rozbiłem szklankę " uczynimy pierwszy krok, Przyznanie się do winy przychodzi cięzko ale jest genialna lekcja odpowiedzialności. Szkoda że przychodzi to tak cięzko..... ale kto powiedział że odpowiedzialnośc jest czymś lekkim ??? :):)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmmm...Czy istnieje przypadek? Uważam, że nie, ponieważ każdy podejmując nawet najprostsze działania, albo tylko będąc w danym miejscu i czasie, co oznacza: żyjąc, jest odpowiedzialny za własne życie i swoim zachowaniem wpływa na otoczenie, które z kolei ma wpływ na niego samego. Ludzie mogą kreować swój los zarówno świadomie jak i nieświadomie.
  Gdyby ktoś przyjął odpowiedzialność za własne życie, mógłby się rozczarować.
  Pewne mądre powiedzenie mówi: Biedny jest w oczach losu ten kto jest bogaty, a bogaty ten kto jest biednym.

  Branie odpowiedzialności za własne życie jest pozytywne ponieważ stwarza nam możliwości do rozwoju, kreatywności, a co za tym idzie, do samopoznania. Biorąc odpowiedzialność za własne życie człowiek zaczyna słuchać swoich emocji, wewnętrznego głosu, serca. W ten sposób rodzi się harmonia. Brak harmonii, pojawia się natomiast, gdy dana jednostka nie mogąc rozwiązać danego problemu w którym się znalazła, zaczyna wykorzystywać nienaturalne zasoby jakie posiada. Mam tutaj na myśli sytuację, np.: kiedy rodzice próbują wynagrodzić pieniędzmi brak miłości rodzicielskiej swoim dzieciom. W takich i podobnych sytuacjach, może pojawić się dysonans powodujący zachwianie równowagi emocjonalnej jednostki zarówno ze światem zewnętrznym jak i wewnętrznym.

  Najlepszy jest przykład ze szklanką, ponieważ język wpływa na postrzeganie świata.
  Inaczej świat jest postrzegany przez Chińczyków, inaczej przez Hiszpanów, jeszcze inaczej przez Niemców, itd.
  :D
  Co do Hiszpanów, to wiem, że oni maja właśnie tendencje do mówienia "szklanka się stłukła" co nie oznacza, że oni są nieodpowiedzialni za własne życie, wynika to ze składni hiszpańskiej. Anglicy, z drugiej strony są całkowicie inni, ponieważ mają zwyczaj mówienia: "to on zbił szklankę." Dlatego Anglicy są najlepszymi detektywami na świecie, i maja najlepszą policję. Kiedy we Francji wybudowano jeden z największych mostów świata, Francuzi opisywali go jako " Subtelną Piękność." Niemcy natomiast opiewali ten sam most jako " Okazałego Giganta."

  Na zakończenie dodam tylko, że nie, nie warto narzekać na swój los, ani iść ku przeznaczeniu, ale świadomie kreować swoje życie i mieć wpływ na to przeznaczenie
  Nie zapominajmy też o przyjaciołach. Razem łatwiej przyjąć i rozłożyć ciężar rzeczywistości.

  ok, ja tu gadu gadu, a tutaj już 01.04 w nocy a ja muszę wstać rano :P
  Podro C.D.. kolega z Facebooka :DDDDDD

  OdpowiedzUsuń
 3. Świat zewnętrzny jest światem obiektywnym i dlatego tak jest,że PUNKT WIDZENIA ZALEŻY OD PUNKTU SIEDZENIA.
  13 osób w jednym pomieszczeniu przez 13 minut będzie patrzyło na jedną szklankę z tej samej strony to każda osoba opisze tą szklankę zupełnie inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uważam,iż przypadek nie istnieje.Dla każdego skutku istnieje jego przyczyna, a każda przyczyna ma swój skutek. Nic nigdy "nie dzieje się samo"; nie ma takiego pojęcia jak przypadek, chociaż istnieją różne płaszczyzny przyczyny i skutku, gdzie wyższe dominują nad niższymi płaszczyznami. To na ile możemy zrozumieć i przyjąć to za prawdę, pozwala nam na dotarcie do wyższych płaszczyzn i móc dostrzegać naszą pracę jako przyczynę w wielu skutkach wśród naszego otoczenia.
  Pozdrawiam WB

  OdpowiedzUsuń